İçeriğe geç

Google, Android telefonlarını üç veya daha fazla çentiğe sahip olmalarını yasaklıyor!

Google, geliştiriciler için bir blog gönderisinde dün, Android UI ürün müdürü Megan Potoski, Google’ın uygulama uyumluluğu amacıyla “birkaç gereksinimi zorunlu kılmak için” cihaz iş ortaklarıyla birlikte çalıştığını yazdı. Bunlar arasında çentikler sınırladığını söyledi.

Android P telefonlarının “bir cihazda ikiden fazla kesme” yapamayacağını söylüyor. Her tarafa yalnızca bir çentiğe izin verilir ve çentiklere yalnızca üst ve alt kenarlarda izin verileceği şeklinde. Bu noktada, iki çentikli telefonları bile görmedik, bu yüzden üç veya dört çentikli telefonlarda ve sol ve sağ çentiklerdeki yasağın hepsi teorik. Ancak, çentikli telefonlara geçiş, (birkaç ay içinde) olacak gibi hissediyordu. Bu nedenle, bazı şeyleri devre dışı bırakmadan önce bazı kısıtlamalar koymak, uygulamaların bu garip yeni ekranlarda düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamaya yardımcı olmalıydık ancak, Google’ın Android üzerinde tam kontrole sahip olmadığını belirtmek önemlidir. Bu nedenle, üç veya daha fazla çentikli bir telefon asla olamaz. Google, “cihaz üreticisi iş ortakları” ile çalıştığını, bunun da Play Store’la ve cihazda yerleşik diğer Google hizmetleriyle herhangi bir şirket anlamına geleceğini , bu kısıtlamaların gerçek noktası, hangi cihazı aldığınız önemli değil, uygulamaların düzgün görüntülendiğinden emin olmaktır. Çentikler, bir uygulamanın bazen görüntülendiği alana girebildiğinden, Android P, uygulamaların çentiği önlemek veya kucaklamaya izin vermek için kontroller içereceğini söyledi.

Google’ın kısıtlamalarına bağlı olmayan bazı üreticilerin tamamen kendi başlarına çıkabileceği ve çok çirkin bir şekilde iğrenç hale getirebileceği tamamen mümkün.